~ St. James Liturgical Ministry Schedule ~

Saint James Catholic Parish Montague

NOTE:
1. Please make an effort to arrange for a substitute when you cannot serve and please notify the Mass Coordinator when subbing for someone else.
2. All ministers, please check in with the Mass Coordinator upon your arrival.
3. For any permanent change to the schedule, please contact Jennifer Beatty at; [ scheduler@stjamescatholicparish.org ].
3. Extraordinary Minister with [T] following their name is assigned to the Tabernacle.
4. Extraordinary Ministers with * following their names are assigned as Special Ministers.
5. Extraordinary Minister with (N) following their name is assigned to Nursing Home.
6. Second name on any line is a reported sub for the first name listed.

Liturgical Ministry Schedule

WEEKEND: COORD: LECTOR(S) EX MINISTERS EX MINISTERS SERVERS USHERS
WEEKEND: COORD: LECTOR(S) EX MINISTERS EX MINISTERS SERVERS USHERS
JAN 18TH
JAN 19TH
5:00 PM
C. VanderLeest G. Greiner R. Greiner (T)
N. George *
S. Shafer *
A. Junewick
L. Junewick
L. O’Connell
C. Caluwaert
T. Knapp
R. Knapp
G. Knapp
JAN 18TH
JAN 19TH *
8:30 AM
S. Smith M. Kaley L. Cole (T)
S. Cole *
C. Kaley *
A. Acuna Jr
C. Pawlowski
C. Learman (N)
J. Cole
P. Cole
S. Cole
T. Baker
R. Cederquist
JAN 18TH
JAN 19TH *
11:00 AM
L. Fillips V. Flowers B. Peterson (T)
L. Peterson *
M. Hyatt *
A. Abrams
J. Kimball
R. Kimball
E. Peterson
M. Plunkett
G. Raiche
K. Mahoney
MA Schmitt
D. Schmitt
WEEKEND: COORD: LECTOR(S) EX MINISTERS EX MINISTERS SERVERS USHERS
JAN 25TH *
JAN 26TH
5:00 PM
C. VanderLeest M. Parsons D. Shafer (T)
S. McGee *
R. Greiner *
S. Shafer
D. Spoelhof
R. Spoelhof
A. Cederquist
R. Cederquist
H. Parsons
G. Kriesel
B. Parsons
JAN 25TH
JAN 26TH *
8:30 AM
M. Hill G. Farrar L. Eden (T)
B. Switanowski *
A. Acuna Jr *
L. Harvey
C. Pawlowski
R. Kimball (N)
C. Caluwaert
T. Knapp
K. Ayotte
E. Schmiedekneckt
JAN 25TH
JAN 26TH *
11:00 AM
J. Duff J. Plunkett C. Schulist (T)
G. Hague *
J. Zwart *
K. Munson
K. Parling
O. Stembol
E. Luttrull
J. Luttrull
C. Blackmer
J. Blackmer
M. Schulist
WEEKEND: COORD: LECTOR(S) EX MINISTERS EX MINISTERS SERVERS USHERS
FEB 1ST *
FEB 2ND
5:00 PM
C. Vanderleest B. O’Neill L. O’Connell (T)
L. Junewick *
A. Junewick *
N. George
S. Shafer
D. Shafer
O. Cederquist
A. Martin
C. Malburg
P. Martin
FEB 1ST
FEB 2ND *
8:30 AM
S. McGee D. Hoos M. Kaley (T)
C. Kaley *
A. Acuna Jr *
L. Harvey
L. Smith
G. Anderson (N)
T. Korthase (N)
C. Caluwaert
T. Knapp
R. Knapp
G. Knapp
FEB 1ST
FEB 2ND
11:00 AM
L. Fillips G. Hague J. Kimball (T)
R. Kimball *
A. Abrams *
L. Cole
S. Cole
MA Schmitt
L. Cole
P. Cole
S. Cole
C. Blackmer
J. Blackmer
B. Conard
WEEKEND: COORD: LECTOR(S) EX MINISTERS EX MINISTERS SERVERS USHERS
FEB 8TH *
FEB 9TH
5:00 PM
R. Greiner G. Greiner D. Spoelhof (T)
N. George *
L. Junewick *
A. Junewick
L. O’Connell
L. Smith
R. Cederquist
A. Cederquist
T. Baker
R. Spoelhof
FEB 8TH
FEB 9TH *
8:30 AM
S. Smith C. Scott C. Pawlowski (T)
L. Eden *
B. Switanowski *
M. Kaley
C. Kaley
C. Learman (N)
C. Caluwaert
M. Dixon
J. Holdgreve
I. Holdgreve
FEB 8TH
FEB 9TH
11:00 AM
J. Duff L. Basaj K. Munson (T)
L. Fillips *
K. Parling *
A. Lohman
C. Schulist
J. Zwart
C. Lohman
G. Lohman
C. Blackmer
T. Cumings
M. Schulist
WEEKEND: COORD: LECTOR(S) EX MINISTERS EX MINISTERS SERVERS USHERS
FEB 15TH *
FEB 16TH
5:00 PM
S. Shafer B. O’Neill A. Junewick (T)
L. Junewick *
L. O’Connell *
N. George
S. Mcgee
D. Shafer
C. Caluwaert
T. Knapp
T. Baker
G. Kreisel
FEB 15TH
FEB 16TH *
8:30 AM
M. Hill D. Hoos L. Cole (T)
S. Cole *
C. Scott *
A. Acuna Jr
L. Smith
R. Kimball (N)
J. Cole
P. Cole
S. Cole
R. Cederquist
E. Schmiedekneckt
FEB 15TH
FEB 16TH *
11:00 AM
L. Fillips J. Plunkett O. Stembol (T)
MA Schmitt *
A. Abrams *
J. Duff
L. Peterson
B. Peterson
E. Peterson
M. Plunkett
G. Raiche
B. Conard
K. Mahoney
D. Schmitt
WEEKEND: COORD: LECTOR(S) EX MINISTERS EX MINISTERS SERVERS USHERS
FEB 22ND
FEB 23RD
5:00 PM
C. VanderLeest M. Parsons D. Spoelhof (T)
R. Spoelhof *
N. George *
R. Greiner
L. Junewick
L. O’Connell
A. Cederquist
R. Cederquist
B. Parsons
C. Malburg
H. Parsons
FEB 22ND
FEB 23RD *
8:30 AM
S. McGee G. Farrar J. Holdgreve (T)
C. Pawlowski *
L. Harvey *
L. Eden
B. Switanowski
G. Anderson (N)
T. Korthase (N)
C. Caluwaert
T. Knapp
K. Ayotte
I. Holdgreve
FEB 22ND
FEB 23RD *
11:00 AM
J. Duff V. Flowers J. Kimball (T)
R. Kimball *
K. Parling *
G. Hague
M. Hyatt
C. Schulist
E. Luttrull
J. Luttrull
J. Zwart
C. Blackmer
J. Blackmer
M. Schulist
COORD. CONTACT
NAME:
Bolger, J
Duff, J
Fillips, L
Greiner, R
Hill, M
McGee, S
Nagengast, S
Shafer, S
Smith, S
VanderLeest, C

 


 

PAST SCHEDULES

(PDF – LINKS)

 

2020 January – February March – April May – June July – August September – October November – December
2019 January – February March – April May – June July – August September – October November – December
2018 January-February March-April May-June July – August September – October November – December
2017 January – February March – April May – July July – August September – October November – December
2016 January – February March – April May – June July – August September – October November – December
2015 January – February March – April May – June July – August September – October November – December